Beagle – charakterystyka

Każda rasa ma swój początek, tak tez jest w przypadku Beagle. Beagle pochodzi z Wielkiej Brytanii. Pierwsze wzmianki o tej rasie dotyczą już XIV wieku. Od początku był to gatunek psów gończych, używanych głównie podczas polowań w sforach (sporych stadach agresywnych zwierząt). Wykorzystywano je w szczególności do polowań na lisy i zające. Najbardziej prawdopodobna wersja świadczy o tym, że rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania francuskich psów gończych terierów (psów zaliczanych pierwotnie do norowców, chociaż polujących także na powierzchni ziemi) z harrierami (rasą psów gończych, posokowców.

Nazewnictwo tej rasy można by wiązać z celtyckim słowem beag co oznacza po prostu mały bądź z francuskim begueulle, oznaczającym rozdziawiony pysk. Psy te nieodmiennie kojarzone były z arystokracją. Ich propagatorką była między innymi Elżbieta I. Szczególnie umiłowała ona sobie tzw. kieszonkowego beagle, który od jej imienia był zresztą nazywany często Elizabeth beagles. Beagle znajdowały się jednak także na dworze Wilhelma III czy Jerzego VI.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Interesują Ciebie zwierzęta? Głównie psy lub ewentualnie koty? Zapraszam do dyskusji na KingDog.pl. Znajdziesz na naszej stronie setki opisów ras psów oraz kilkanaście popularnych kotów. Oprócz opisów przeczytasz również ciekawe porady. Zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania newsów.

Dodaj komentarz