Bolerioza u psa

Pchła to bezskrzydły owad, który żywi się krwią naszych pupili. Silna inwazja pcheł może doprowadzić do znacznej utraty krwi, a w konsekwencji nawet do anemii. Pchły ssąc krew wywołują podrażnienia i wiąd. Pies drapie się i doprowadza do rozległych, trudno gojących się ran. Pasożyty te, mogą być również przyczyną często występującego poważnego schorzenia skóry- Alergicznego Pchlego zapalenia Skóry. Pchły mogą przenosić jaja tasiemców.

Kleszcze to pajęczaki, których jedynym pożywieniem jest krew. W ostatnich latach zanotowaliśmy wzrost populacji tych pasożytów na skutek zmian klimatycznych. Kleszcze mogą powodować zmiany miejscowe w postaci zaczerwienienia i bolesności skóry. Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia psów są jednak choroby, które przenoszą kleszcze.

Zarażenie następuje w czasie ssania, na skutek wymieszania śliny kleszcza z krwią psa. Najbardziej groźne choroby odkleszczowe u psów to babeszjoza (groźna choroba wywołana przez pierwotniaka, atakującego krwinki czerwone) oraz borelioza (niezwykle niebezpieczne dla zwierzęcia schorzenie powodowane przez bakterie). Bardzo ważna jest ochrona psów przed tymi pasożytami.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Interesują Ciebie zwierzęta? Głównie psy lub ewentualnie koty? Zapraszam do dyskusji na KingDog.pl. Znajdziesz na naszej stronie setki opisów ras psów oraz kilkanaście popularnych kotów. Oprócz opisów przeczytasz również ciekawe porady. Zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania newsów.

Dodaj komentarz