Dalmatyńczyk – charakterystyka

Wśród licznych ras psów na uwagę zasługuje pochodzący z Chorwacji dalmatyńczyk. Początkowo dalmatyńczyki były wykorzystywane jako psy gończe, a następnie jako psy obronne. Charakterystyczną cechą wyglądu tych psów jest białe umaszczenie pokryte okrągłymi cętkami w kolorze czarnym lub lekko brązowym. Co ciekawe, szczenięta dalmatyńczyków przychodzą na świat bez tych cętek, pojawiają się one na ich umaszczeniu dopiero po około 14 dniach od przyjścia na świat. Są to psy bardzo odważne, zrównoważone i czujne.

Dalmatyńczyki bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli, tolerują towarzystwo dzieci. Są bardzo towarzyskimi i aktywnymi psami. Jeśli dalmatyńczyk zostanie prawidłowo ułożony, może być znakomitym psem rodzinnym. Wiosną i jesienią dalmatyńczyki gubią wyjątkowo dużo sierści, w tym okresie wymagają więc bardzo intensywnej pielęgnacji. Dalmatyńczyki żyją przeciętnie 14 lat. Wiele psów tej rasy cierpi na kamicę moczanową oraz na głuchotę. Popularność rasie przyniósł film animowany pt. „101 dalmatyńczyków”.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Interesują Ciebie zwierzęta? Głównie psy lub ewentualnie koty? Zapraszam do dyskusji na KingDog.pl. Znajdziesz na naszej stronie setki opisów ras psów oraz kilkanaście popularnych kotów. Oprócz opisów przeczytasz również ciekawe porady. Zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania newsów.

Dodaj komentarz