Zakażenia psów

W krajach basenu Morza Śródziemnego powszechnie notuje się zakażenia psów pierwotniakami z rodzaju Leishmania. Ponadto leiszmanioza psów występuje również w innych regionach świata – w Azji, Afryce oraz Ameryce. Niedawno opublikowano również pierwsze doniesienia o występowaniu tej choroby w Stanach Zjednoczonych.

Jak dotąd pozostaje jednak niejasne czy została ona przeniesiona na teren tego kraju, czy też już w nim endemicznie występuje. Dirofilarioza powodowana jest przez nicienie a dokładnie przez nicienia, Dirofilaria immitis, a przenoszona przez różne gatunki komarów. Występowanie dirofilariozy powszechnie notuje się w Europie Południowej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii oraz na południowo-wschodnich i wschodnich obszarach Azji, w tym w Japonii.

W Europie przypadki dirofilariozy stwierdza się w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji, we Włoszech, w Grecji oraz w innych krajach basenu Morza Śródziemnego. Pies jest żywicielem ostatecznym nicienia Dirofilaria immitis.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Interesują Ciebie zwierzęta? Głównie psy lub ewentualnie koty? Zapraszam do dyskusji na KingDog.pl. Znajdziesz na naszej stronie setki opisów ras psów oraz kilkanaście popularnych kotów. Oprócz opisów przeczytasz również ciekawe porady. Zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania newsów.

Dodaj komentarz